Съществуват две преобладаващи теории за произхода на питомните кучета. Според едната

...
Съществуват две преобладаващи теории за произхода на питомните кучета. Според едната
Коментари Харесай

Нова теория за опитомяването на кучетата

Съществуват две преобладаващи теории за произхода на питомните кучета. Според едната праисторическите хора използват тогавашните протокучета като ловни сътрудници, а съгласно другата вълците са привлечени от боклука, които хората оставят. Ново проучване допуска, че и двете теории са неправилни и че същинската причина е обвързвана с лимитираната ни дарба за мелене на протеини.

Кучетата на процедура са опитомени диви вълци през последния ледников интервал преди сред 14 000 и 29 000 години и са първите животни, опитомени от хората. Това, че хората и вълците основават връзки на съдействие, е чудноват резултат, като се има поради, че и двата типа са месоядни, които ловуват на групи и често се насочват към една и съща плячка.

„ Опитомяването на кучета усилва триумфа и на двата типа дотам, че в този момент кучетата са най-многобройните месоядни животни на планетата “, пишат създателите на новото изследване, оповестено в Scientific Reports. „ Как е зародила тази взаимноизгодна връзка и по-конкретно по какъв начин е била превъзмогната евентуално ожесточената конкуренция сред тези два месоядни типа? “

Всъщност, поради този подтекст, не е явно незабавно за какво хората биха желали да държат вълци към себе си. Освен това двете преобладаващи теории за произхода на кучетата – или като сътрудници, употребявани за лов, или като домашни животни, привлечени от нашите отпадъци – не са доста безапелационни. Вълците, даже когато са опитомени, са ужасни ловни сътрудници, защото им липсват уменията за съдействие и връзка, които имат опитомените кучета. И несъмнено, дивите вълци евентуално са привлечени от човешките боклуци, само че това би изисквало някои малко евентуални взаимоотношения сред двата типа.

 Canis lupus pack surrounding Bison

„ Според нас опитомяването не е изцяло обяснено “, съобщи Мария Лахтинен, химик и археолог от Финландската организация по храните във Финландия и първият създател на новото изследване. „ Ловците не оставят безусловно боклуци на едно и също място още веднъж и още веднъж. И за какво биха толерирали рискова група месоядни животни наоколо до тях? Хората са склонни да убиват своите съперници и други месоядни. “

Лахтинен и нейните сътрудници споделят, че има по-вероятна причина за опитомяване на кучета и тя е обвързвана с обилие от протеини по време на суровата ледена епоха, което след това понижава конкуренцията сред двата типа. Това от своя страна разреши на хората и първите кучета да живеят в естетика, проправяйки пътя за еволюцията и на двата типа. Джеймс Коул, археолог от университета в Брайтън, който не взе участие в новото изследване, пише: „ Идеята е, че човешките популации и вълците биха могли да живеят едни до други по време на суровите климатични условия [от последната ледникова епоха], защото хората биха произвели задоволително протеини посредством лова си, с цел да поддържат и двете популации нахранени през суровите зимни месеци. “

Изглежда мъчно за поверие, само че хората евентуално имат повече храна по време на зимата в ледниковия интервал, от колкото биха имали потребност. Това се дължи на невъзможността ни да живеем единствено на протеин в продължение на месеци – нещо, с което вълците нямат проблем. За хората несъразмерната консумация на протеин може да докара до хиперинсулинемия (инсулинова резистентност), хиперамониемия (излишък на амоняк в кръвта), диария и в някои рискови случаи даже гибел, съгласно създателите. За да преодолеят това биологично ограничаване, тогавашните ловци приспособяват диетата си през зимните месеци, насочвайки се към скотски елементи, богати на мазнини, като долни крака, органи и мозък. И в действителност, „ има доказателства за такова държание при разбора на находките от горния палеолит “, съгласно проучването.

„ Следователно, в кратковременен проект през сериозните зимни месеци, вълците и хората не се конкурират за запаси и може да са се облагодетелствали взаимно от партньорство “, пишат създателите. „ Това би било от решаващо значение за запазването на първите протокучета от години и генерации. “

Много е допустимо, споделя Лахтинен, най-ранните кучета да са вълчи палета. Ловците, споделя тя, „ вземат домашни любимци в множеството култури и хората са склонни да намират малките животни за сладки “, тъй че „ не би било изненада, в случай че това се е случило. “

Едва по-късно, заради черти, въведени посредством неестествен асортимент, кучета към този момент се употребяват за лов, защита, изтегляне на шейни и така нататък, съгласно откривателите. Тази доктрина може също да изясни сложността на ранното опитомяване на кучета, което наподобява се е случвало в Евразия неведнъж, като кучетата не престават да се кръстосват с диви вълци. Новата доктрина може също да изясни за какво опитомяването наподобява се е случило в арктическите и субарктически райони.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР